dziecko

dziecko

środa, 23 marca 2011

Classmate PC – nowy przyjaciel najmłodszych uczniów?

Firma Intel kilka lat temu wprowadziła na rynek Classmate PC.  Co to takiego? Jest to specjalny netbook stworzony z myślą o najmłodszych uczniach. Mały, lekki, dostosowany do potrzeb dzieci (odpowiednich rozmiarów klawiatura), a do tego wytrzymały (wzmocniona obudowa, odporna na upadek) komputer, który znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w sferze rozrywki, ale przede wszystkim w procesie edukacji. 
 
Zdaniem wielu, ten niewielki netbook może przyczynić się do dydaktycznej rewolucji w klasach szkół podstawowych. Takie unowocześnienie z pewnością zainteresuje małych uczniów, zachęci ich do większej aktywności  oraz wykonywania zadań na lekcji. Ponadto, nauczyciel prowadzący zajęcia będzie miał możliwość wglądu i kontroli nad tym, co poszczególne dzieci robią na komputerze, a także jakie są ich postępy w wykonywaniu poleconych zadań. Sporym ułatwieniem dla pedagogów jest również system przeprowadzania testów, ponieważ odpowiednie programy będą automatycznie sprawdzały odpowiedzi. Korzyści płyną również z faktu, że nauczyciele będą mogli korzystać z różnego rodzaju programów multimedialnych, co niewątpliwie urozmaici uczniom czas spędzony w szkole. Jedną z ważniejszych zalet wprowadzenia Classmate PC do szkół jest to, że dzieci odtąd nie musiałyby nosić kilkukilogramowych tornistrów, które przecież obciążają ich kręgosłupy.
 
W 2009r. w jednej z katowickich szkół rozpoczął się 3-letni program pilotażowy, który objął 24 uczniów z pierwszej klasy podstawowej. Projekt polegał na wprowadzeniu Classmate PC do programu nauczania, zamiast podręczników i zeszytów. Ten „eksperyment” zostanie zakończony w 2012 roku, dopiero wtedy prawdopodobnie będzie można mówić o plusach i minusach tego rozwiązania. Nad wszystkim czuwa Śląskie Kuratorium Oświaty, które po analizie wyników, zadecyduje o szerszym wdrożeniu Classmate PC do szkół.
 
A co wy myślicie o takim rozwiązaniu? Zapraszamy do wypowiedzi ;)

 By dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz