dziecko

dziecko

sobota, 26 lutego 2011

NOWY SPOSÓB NA WALKĘ Z WADAMI WYMOWY?

Wobec rosnącej z każdym rokiem liczby dzieci, u których rozpoznaje się różnego rodzaju wady wymowy, można by bez zbędnej przesady uznać, że nieprawidłowe posługiwanie się językiem mówionym stało się ostatnimi czasy istną plagą. Problem wydaje się tym bardziej znaczący z uwagi na fakt, że mowa odgrywa w życiu każdego człowieka ogromną rolę. Najbardziej powszechne jest błędne artykułowanie głoski „r”, choć równie często zdarza się także syczenie czy niewłaściwa wymowa „trudniejszych” głosek (dż, cz, sz itd.).Ponadto, zaniedbania na tym polu we wczesnym dzieciństwie wpływają na dalsze życie człowieka. Z tego właśnie względu tak istotna jest wczesna diagnoza zaburzeń oraz podjęcie odpowiednich działań w celu osiągnięcia jak najlepszych i trwałych rezultatów. Naprzeciw rodzicom, logopedom i wreszcie samym zainteresowanym- dzieciom wyszli twórcy programów do diagnozy i terapii logopedycznej



Ceny interaktywnych pomocy terapeutycznych kształtują się bardzo różnie, sięgają nawet blisko 2 000 zł (pakiet 5 programów). Możliwy jest jednak zakup pojedynczych programów skoncentrowanych na konkretnym zaburzeniu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku terapii domowej, gdy rodzice chcieliby popracować z dzieckiem indywidualnie. Taka ewentualność to wydatek już znacznie niższy, bo ok. 400 zł. Na korzyść tego typu programów kierowanych do najmłodszych, poza niezaprzeczalną wartością diagnostyczną, przemawia przede wszystkim dobór ciekawych i pochłaniających ćwiczeń.

Warto odwiedzić:

piątek, 25 lutego 2011

TABLICE XXI WIEKU

Stopniowo na rynku polskim pojawiają się tzw. tablice interaktywne, które znajdują swoje zastosowanie w środowiskach biznesowych, ale także mogą być z powodzeniem wykorzystywane w szkołach. Tablica multimedialna to, krótko mówiąc, projektor, który wyświetla, to co pojawia się na ekranie podłączonego komputera. Nie byłoby w tym nic innowacyjnego, gdyby nie fakt, że możemy za pomocą dotyku zmieniać to, co dzieje się na projektorze, a także na bieżąco pisać i rysować po nim specjalnym markerem.  Wszystkie zmiany możemy zapisywać, a tak stworzony materiał nauczyciele mogą wysłać do swoich uczniów na maile. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nauczyciele praktycznie każdego przedmiotu mogą je zastosować na swoich zajęciach. Istnieją różnorodne programy kompatybilne z tym urządzeniem. Tablice interaktywne mogą być użyte zarówno podczas lekcji języków obcych, jak i na historii, geografii, matematyce czy nawet języku polskim. Wszyscy doskonale wiemy, że lepiej i szybciej zapamiętujemy, gdy w procesie uczenia wykorzystujemy więcej zmysłów. Tak więc, dziecko, które będzie bezpośrednio zaangażowane w lekcję, zainteresowane dźwiękami, obrazami pojawiającymi się na tablicy, osiągnie lepszy rezultat. Nie wspominając już nawet o tym, że tego typu zajęcia nie będą już szare i nudne i uczniowie z większym zapałem będą uczestniczyć w lekcjach.  Pamiętajmy jednak, że nie wszystko zależy od elektroniki. By umiejętnie i efektywnie wykorzystać wszystkie opcje tego urządzenia, należy najpierw wyszkolić kadrę pedagogiczną, a często nie jest to łatwe zadanie, gdyż zwykle trudno jest nakłonić nauczycieli do zmiany swoich nawyków, zwłaszcza, gdy boją się zmian i nowości. Czy tablice interaktywne zdadzą egzamin? Czy nauczyciele podążą za rozwojem technologii? Czas pokaże…

więcej na:

środa, 23 lutego 2011

Media w edukacji- słów kilka...

XXI wiek to czas dynamicznego rozwoju technologii. Wiele w dzisiejszych czasach mówi się o negatywnym wpływie mediów (wszelkiego rodzaju) na dzieci. Jednak czy progres w tej dziedzinie może być postrzegany jedynie z tej perspektywy? Oczywiście, że nie! Jest wiele przykładów, świadczących o tym, że tzw. nowinki techniczne mogą być także wykorzystywane w procesie nauczania i wychowywania dzieci. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Poszczególne wątki będziemy poruszać w konkretnych postach. W technologii informacyjnej tkwi ogromna siła, z której mogą, a wręcz powinni korzystać współcześni pedagodzy. Dzieciom nieobcy jest przecież już od najmłodszych lat komputer i inne urządzenia techniczne.